top of page

Jak przeprowadzić cięcie marmuru?

Zaktualizowano: 31 majCięcie kamienia najczęściej wykonuje się za pomocą pił tarczowych diamentowych. Tarcze diamentowe zapewniają czyste cięcie marmuru, który jest wszechstronnym materiałem naturalnym, i minimalizują ryzyko pęknięć oraz odprysków. Alternatywnie, do precyzyjnych cięć używa się pił wodnych, które łączą ostrze diamentowe z wodnym chłodzeniem, co redukuje temperaturę i minimalizuje powstawanie pyłu.


Jak się tnie marmur?


Proces cięcia kamienia, w tym marmuru, wymaga odpowiedniego sprzętu i techniki. Podobne techniki stosuje się również do cięcia innych kamieni, takich jak piaskowiec. Najpierw należy dokładnie oznaczyć miejsce cięcia na powierzchni kamienia. Materiał najlepiej obrabiać na maszynie stacjonarnej, używając tarczy diamentowej o średnicy 400 mm. Tarcze diamentowe są idealne do cięcia kamienia, takiego jak marmur, ponieważ zapewniają czyste cięcie i minimalizują ryzyko pęknięć oraz odprysków. Do ręcznej obróbki marmuru doskonale sprawdzą się tarcze o średnicy 125 mm oraz 230 mm z nasypem z diamentu syntetycznego. Tarcze te, dzięki swojej precyzji i wytrzymałości, umożliwiają skuteczne i dokładne cięcie marmuru, nawet w trudniejszych warunkach.


Cięcie stacjonarne:

Średnice

400 mm

Wysokość segmentu

6 mm

Grubość dysku

3,0 mm

Otwór

60 mm

Rodzaj dysku

cichy

Kraj pochodzenia

Korea Południowa

Tabela obrotów & prędkości posuwu

średnica

obroty RPM

prędkość posuwu

400 mm

2100-2400 

1,5-2,7 M/MIN


Zalecany opad: 1 cmObróbka ręczna:

Jak robić otwory w marmurze?


Robienie otworów w marmurze wymaga odpowiedniego sprzętu i techniki, aby uniknąć uszkodzeń materiału. Oto kroki, które należy podjąć:


Wybór narzędzia:


 • Do wiercenia otworów w marmurze najlepiej używać wiertarek z funkcją regulacji prędkości oraz specjalnych otwornic diamentowych z nasypem bocznym o mocowaniu M14. Otwornice diamentowe są przystosowane do twardych kamieni i zapewniają precyzyjne i czyste otwory.


Zalecane otwornice:
Parametry techniczne

Średnice

20, 25, 30, 35, 45, 60, 68 mm

Wysokość segmentu

10 mm

Grubość dysku

2,5 mm

Otwór

m14

Długość

40 mm

Kraj pochodzenia

Korea Południowa


Przygotowanie powierzchni:

 • Przed rozpoczęciem wiercenia należy dokładnie oznaczyć miejsce, w którym ma powstać otwór. Użyj markera lub taśmy malarskiej, aby precyzyjnie zaznaczyć punkt wiercenia.

 • Zamocuj materiał stabilnie, aby zapobiec jego przesunięciu podczas wiercenia. Można użyć imadeł lub specjalnych zacisków.


Technika wiercenia:

 • Zacznij wiercić na niskiej prędkości, aby uniknąć przegrzania otwornicy i pęknięcia marmuru. Stopniowo zwiększaj prędkość, kontrolując nacisk.

 • Ważne jest, aby podczas wiercenia stosować chłodzenie wodą. Można to robić ręcznie, regularnie polewając wodą miejsce wiercenia, lub używać otwornic z funkcją chłodzenia wodą, które mają system doprowadzający wodę bezpośrednio do otwornicy.


Ostrożność i precyzja:

 • Wierć powoli i równomiernie, aby zapewnić precyzyjne wykonanie otworu. Unikaj gwałtownych ruchów i nadmiernego nacisku, który mógłby uszkodzić materiał.

 • Jeśli wiercisz głęboki otwór, co jakiś czas wycofuj otwornicę, aby usunąć powstały pył i zanieczyszczenia oraz pozwolić na lepsze chłodzenie.


Wykończenie otworu:

 • Po wykonaniu otworu, oczyść jego krawędzie papierem ściernym lub specjalnymi narzędziami do wygładzania kamienia, aby usunąć ewentualne nierówności i ostre krawędzie.


Podsumowując, wiercenie otworów w marmurze najlepiej przeprowadzać za pomocą otwornic diamentowych z nasypem bocznym o mocowaniu M14. Tego rodzaju narzędzia oraz odpowiednia technika, w tym stosowanie chłodzenia wodą, są kluczowe dla uzyskania precyzyjnych i estetycznych otworów bez uszkodzeń materiału.


Czy marmur to kamień naturalny?


Tak, marmur jest kamieniem naturalnym. Kamień charakteryzuje się tym, że powstaje w wyniku naturalnych procesów geologicznych. Ze względu na swoje właściwości, powstaje w wyniku metamorfozy wapieni, czyli ich przemiany pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia w głębi skorupy ziemskiej. Proces ten prowadzi do krystalizacji minerałów węglanowych, co nadaje marmurowi jego charakterystyczny wygląd i strukturę.


Po czym poznać prawdziwy marmur?


Prawdziwy marmur można rozpoznać na kilka sposobów:


 1. Test kwasem: Prawdziwy marmur reaguje z kwasami, tworząc bąbelki. Można to przetestować, używając kilku kropel octu lub kwasu cytrynowego na niewielkim, niewidocznym fragmencie kamienia.

 2. Test twardości: jest mniej twardy niż granit. Można to sprawdzić, delikatnie rysując powierzchnię ostrym narzędziem. Marmur zarysuje się łatwiej niż granit.

 3. Struktura i wzór: Prawdziwy ma charakterystyczne, nieregularne żyłki i wzory, które są unikalne dla każdej płyty. Sztuczne imitacje często mają powtarzalne wzory.

 4. Temperatura: jest zimniejszy w dotyku niż większość materiałów, co można łatwo poczuć, kładąc na nim rękę.


Wybór marmuru czy granitu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, ale oba materiały oferują wyjątkową estetykę i trwałość, która przetrwa lata. Kamień naturalny charakteryzuje się niepowtarzalnym wyglądem i wysoką trwałością, dzięki czemu doskonale sprawdza się w różnorodnych zastosowaniach, takich jak blaty, schody czy płytki.

7 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page